دفتر مرکزی

رامشیر- خیابان جمهوری اسلامی ساختمان شتاب

طبقه اول واحد1

کد پستی 6387139996

061-4359-8001

061-4359-7001

061-4359-7002

پشتیبانی 24 ساعته

09167563004-09169995565

به سایت شرکت شتاب گسترش رامشیر خوش آمدید


ارتباط با اینترنت ADSL قدم به قدم

دریافت فایل pdf


الف) بررسی وضعیت مودم

 •      اولین مرحله ، رانژه شدن خط و اتصال صحیح آن به مودم می باشد . در صورت ارتباط صحیح خط تلفن ، چند ثانیه پس از روشن شدن مودم چراغ ADSL (link- DSL) بر روی مودم ثابت می شود در صورتیکه این چراغ خاموش و یا چشمک زن است قسمت «بررسی اتصال صحیح خط تلفن» را مطالعه و مورد را برطرف نمایید .
 •     در صورتیکه مودم از طریق کابل شبکه به سیستم وصل می باشد چراغ LAN یا Ethernet نیز روشن شده به حالت چشمک زن در می آید که به معنای ارتباط مودم با کامپیوتر شما می باشد . در صورتیکه این چراغ خاموش است قسمت «اتصالات کابل شبکه» را مطالعه و مورد را برطرف نمایید .
 •       با توجه به نوع تنظیمات داخلی مودمتان  Bridge«اتصال از طریق کانکشن» یا PPPOE «اتصال اتوماتیک» چراغ Internet  یا Data نیز به حالت چشمک زن درمی آید که به معنای برقراری اینترنت در مودم شما می باشد . لازم به ذکر است چراغ Internet  تنها در صورتی روشن و چشمک زن می شود که مودم شما توسط ISP به حالت اتوماتیک تنظیم شده باشد و شما در اینصورت نیازی به استفاده از کانکشن ویندوز نخواهید داشت ، درصورتیکه چراغ Internet روشن نمی شود قسمت «وضعیت چراغ Internet» را مطالعه و مورد را برطرف نمایید .


بررسی اتصال صحیح خط تلفن

در صورتیکه چراغ DSL ثابت نشده باشد این مورد به این معناست که ارتباط مودم با خط رانژه به صورت صحیح برقرار نمی باشد . برای برطرف نمودن این مشکل می بایست کلیه مراحل زیر را تا روشن و ثابت ماندن چراغ DSL انجام دهید :

 

 •          آداپتور مخصوص مودم را به صورت صحیح به مودم وصل نموده و از روشن بودن مودم مطمئن شوید .
 •          از اتصال صحیح کابل تلفن به پشت مودم مطمئن شوید .
 •          مطمئن شوید که کابل تلفن متصل شده به پشت مودم همان خط تلفنی باشد که رانژه شده است .
 •          اطمینان حاصل کنید که خط رانژه شده بوق داشته باشد در غیر اینصورت با خرابی تلفن 117 تماس بگیرید .
 •          اتصالات اسپیلتر را به پشت مودم به صورت صحیح انجام دهید . (Line به خط ورودی از پریز تلفن ، DSL  به کابل متصل شده به مودم Phone به کابل متصل شده به دستگاه تلفن)
 •          تمامی دستگاهها از جمله تلفن ،FAX، اسپیلتر ، دو شاخه ضد برق ، صفر بند ، Caller ID، و Devise های دیگر را از خط تلفن برداشت و مودم را مستقیم بدون اسپیلتر و وسایل جانبی به خط تلفن متصل بفرمایید .
 •          پریز و کابل تلفن متصل شده به مودم را تعویض نمایید .
 •          در صورت دو لاینه بودن پریز تلفن ، پریز مربوطه را تعویض و مودم را به پریز دیگری متصل کنید .
در صورتیکه با چک کردن تمامی موارد فوق باز هم مشکل ادامه داشت با پشتیبانی شهاب رایانه تماس حاصل نمایید .

 

ب) تنظیمات ویندوز

1- درصورتیکه مودم شما به حالت اتوماتیک تنظیم شده باشد نیازی به تنظیمات خاص بر روی ویندوز نخواهد بود صرفا مطمئن شوید اولا که Local Area Connection (جهت استفاده اینترنت از طریق کابل شبکه) و یا Wireless Network Connection (جهت استفاده بی سیم اینترنت) بر روی ویندوز نصب باشد . برای چک کردن این موضوع کافی است در قسمت Run سیستم دستور ncpa.cpl را تایپ نموده و ok نمایید . در صورتیکه در صفحه ظاهر شده هیچ کانکشنی مشاهده نگردید یعنی درایور کارت شبکه شما نصب نیست و باید از طریق CD مادربرد (درصورت onboard بودن پورت شبکه) و در غیر اینصورت از طریق CD کارت شبکه آن را نصب نمایید .

ثانیا مطمئن شوید کانکشن شبکه حتما فعال باشد در صورتی که بر روی Local Area Connection یا Wireless Network Connection کلیک راست نموده و گزینه اول Disable باشد کارت شبکه شما فعال است و در صورتیکه گزینه اول Enable باشد بر روی آن کلیلک نمایید تا کارت شبکه فعال گردد . 

2- در صورتیکه مودم به حالت Bridge تنظیم شده باشد بایستی هم IP های شبکه را تنظیم نمایید و هم کانکشن Broadband بسازید .

برای ست کردن IP کافی است روی گزینه Local Area Connection کلیک راست نموده و گزینه آخر  Properties را انتخاب نمایید در پنجره ظاهر شده از لیست موارد تیک دار Internet Prtocol TCP/IP در ویندوز (XP) و یا Internet Prtocol Version 4 را دبل کلیک نموده در کادر IP Address ، IP زیر را وارد نمایید .


ساختن کانکشن Broadband در ادامه آموزش داده  می شود .

وضعیت چراغ Internet

مشترکینی که مودمشان به حالت اتوماتیک تنظیم گردیده است و از طریق کانکشن Broadband به اینترنت وصل میشوند چراغ Internet بر روی مودم خاموش می باشد . و  تنها در صورتی که مودم به صورت اتوماتیک تنظیم شده باشد چراغ مربوطه روشن و چشمک زن می گردد .

ذکر این نکته ضروری است که تا زمانیکه چراغ Link/ADSL ثابت نشده باشد چراغ Data/Internet روشن نخواهد شد . در صورتی که با وجود روشن و ثابت بودن چراغ Adsl ، چراغ Internet بر روی مودم خاموش باشد این مورد بدان معناست که با وجود ارتباط صحیح مودم با خط رانژه و به عبارتی تجهیزات شهاب رایانه، تنظیمات لازم برای ارتباط با اینترنت بر روی مودم شما به صورت صحیح برقرار نمی باشد .اگر چراغ Internet  کاملا خاموش و یا قرمز رنگ است ممکن است تنظیمات مودم Reset شده باشد و می بایست تنظیمات درون مودم توسط بخش پشتیبانی فنی شهاب رایانه چک شده و یا مجدد تنظیم گردد .

نکته دیگر اینکه مشترکینی که مودمشان به صورت اتوماتیک تنظیم شده است نباید رمز عبور اتصال به اینترنت خود را بدون هماهنگی با بخش فنی تغییر دهند .

در نهایت جهت راهنمایی بیشتر با بخش پشتیبانی شهاب رایانه تماس حاصل فرمایید .

 

بررسی Network Connection

از منوی Start برنامهRun  را اجرا نموده و در کادر مربوطه ncpa.cpl را تایپ و ok نمایید تا وارد صفحه Network Connection شوید .

در صورتی که هیچ کانکشنی در این قسمت موجود نباشد یعنی کارت شبکه بر روی سیستم شما نصب نیست ، لذا می بایست کارت شبکه را با استفاده از سی دی درایور مربوطه نصب نمایید . اگر از کابل USB استفاده می کنید باید درایور مودم را نصب کنید .اگر از کابل شبکه استفاده می کنید و پورت شبکه شما بر روی مادربرد واقع شده از درایور مادربرد و در غیر اینصورت سی دی کارت شبکه را بایستی نصب نمایید .در صورتیکه چندین Local Area Connaection دارید برای مشخص کردن کارت شبکه فعال کافی است کابل را از پشت مودم جدا نمایید تا علامت ضربدر برروی کارت شبکه فعال ظاهر شود .سپس کابل را مجدد به مودم وصل نمایید .

درصورتیکه بر روی کابل شبکه شما Local Area Connection ضربدر قرمز رنگ هست و مودم شما از طریق کابل به سیستمتان وصل است لطفا اتصالات کابل شبکه و یا کابل USB را چک نمایید .

از طرفی با راست کلیک کردن بر روی آن و انتخاب گزینه Enable آن را فعال نمایید و در صورتی که گزینه اول پس از راست کلیلک کردن Disable باشد یعنی کارت شبکه شما الان فعال هست .در ضمن با انتخاب گزینه Repair یا Diagnose در صورتی که کارت شبکه IP نگرفته باشد مشکلش برطرف می شود .

در صورتیکه اتصال شما با مودم از طریق Wireless و بدون سیم است بر روی Wireless Network Connection کلیک راست نموده و گزینه View Available Network  یا Connect/Disconnect را انتخاب نمایید و از لیست موجود شبکه مودم خود را انتخاب و در صورت درخواست Password آن را به صورت صحیح وارد نمایید . در ویندوز 7 در صورتیکه تیک گزینه Connect automatically را فعال کنید همواره به شبکه انتخابی وصل خواهید بود . البته این امکان در ویندوز XP نیز وجود دارد .

در صورتیکه هیچ شبکه وایرلسی به شما نشان داده نشود و یا امکان کانکت شدن به آن فراهم نیست ممکن است چند دلیل داشته باشد . 

1- سیستم شما لپ تاپ بوده و دکمه وایرلس آن خاموش است .

2- تنظیمات وایرلس در مودم به درستی انجام نشده است.

3- فاصله شما از مودم بیش از حد معمول است .

4- کارت شبکه وایرلس شما با مشکل مواجه شده است .

اتصالات        LAN

در صورتیکه چراغ LAN یا Ethernet  مودم روشن نمی شود موارد زیر را چک کنید :

1- کلیه اتصالات کابل شبکه ، مودم و سیستم را چک کنید .

2- از سالم بودن کابل شبکه و سوکت ها مطمئن شوید .

3- مطمئن شوید چراغ مربوط به پورت شبکه سیستمتان روشن باشد .

4- در صورت نصب نبودن درایور LAN با استفاده از از سی دی مادربرد ویا کارت شبکه آن را نصب کنید . 


بررسی خطاهای رایج 

خطای 651 و 678

1- از روشن و ثابت بودن چراغ ADSL بر روی مودم مطمئن شوید .

2- نصب صحیح کارت شبکه مربوط به اتصال مودم را چک نموده و از Enable بودن آن مطمئن شوید .

3- کانکشن خود را پاک کرده مجدد یک کانکشن جدید بسازید .

4- ممکن است تنظیمات مودم نیز بهم Reset شده باشد که بایستی توسط بخش فنی شهاب رایانه چک شود .

پس از بررسی در صورت ادامه مشکل می توانید با پشتیبانی فنی در تماس باشید یا درخواست سرویس در محل نمایید . 

خطای 691

این مورد می تواند به دلایل زیر رخ داده باشد:

1- اشتباه وارد کردن اطلاعات کاربری اعم از نام کاربری و رمز عبور در کانکشن خود .

2- تمام شدن ترافیک دوره ، که البته در این صورت شما می توانید به اینترنت کانکت شوید ولی فقط صفحه پنل کاربری جهت شارژ مجدد برایتان قابل دسترسی خواهد بود .

3- سوء استفاده ، یوزر شما در جایی آنلاین بوده و شخص دومی با اطلاعات کاربری شما قصد کانکت شدن داشته باشد . 

4- ممکن است کانکشن شما دچار مشکل شده باشد که بهتر است کانکشن را پاک کرده و مجددا بسازید .

بررسی اتصال به اینترنت

پس از اینکه مطمئن شدید مودم و اتصالات کابلی در وضعیت صحیح خود قرار دارد ولی نتوانستید صفحه اینترنتی باز کنید بایستی مراحل زیر را طی کنید .

ابتدایی ترین مرحله ، اجرای دستور ping مودم می باشد .  

 لازم به ذکر است که بایستی IPی از رنج IP مودم بر روی Local Area Connection ست گردد « 192.168.1.x که  x از 2 تا 255 میتواند باشد» .

برای اجرای  دستور ping از منوی  Start گزینه Run را انتخاب نموده و در کادر مربوطه عبارت cmd را تایپ و ok نمایید تا صفحه Command Prompt برایتان باز شود . در این قسمت عینا تایپ نمایید .

Ping 192.168.1.1

بعد از وارد کردن دستور بالا و انتخاب دکمه Enter چهار خط مشابه به شما نشان داده می شود اگر نتیجه یکی از موارد پایین باشد 

Destination host unreachable 

Request timed out 


بایستی بررسی های لازم در قسمت Network Connection را انجام دهید که قبلا آموزش داده شد.

تنها در صورتیکه نتیجه ping  مانند شکل زیر باشد ارتباط سیستم با مودم برقرار می باشد .

حال بایستی ping اینترنت یا سایت گوگل را بگیرید . بدین صورت ping 4.2.2.4  و یا ping google.com باز هم بایستی همان نتایج تصویر بالا را بدهد که بدین معنی است که سیستم شما به اینترنت وصل شده . در صورتیکه باز هم نتوانستید صفحه اینترنتی باز کنید تنظیمات مرورگر از جمله عدم وجود Proxy ، خالی نمودن Cashe و در انتها تنظیمات مرورگر را ریست نمایید .و همچنین سایت را با دیگر مرورگرها امتحان کنید . تنظیمات مرورگر آموزش داده شده است .
راهنمای استفاده از اسپیلتر


اتصالات اسپیلتر

اسپیلتر ابزاری برای جدا کردن Voise و Data از یکدیگر  است .
از لحاظ فیزیکی قطعه ای کوچک است که با یک ورودی Line برای خط تلفن و دو خروجی یکی برای گوشی تلفن Phone و یکی برای مودم Modem .
همان طور که می دانید ارتباط ADSL از طریق سیم تلفن برقرار می باشد بدون اینکه اختلالی در ارتباط تلفنی به وجود آید . برای اینکه اختلالی روی سرویس تلفن و اینترنت به وجود نیاید ، دستگاه های جانبی مانند تلفن و Fax و ... نباید مستقیم بر روی خط تلفن ADSL قرار گیرند .
بنابراین برای استفاده از هر دستگاهی که قرار است به صورت مستقیم بر روی خط وصل باشد ، یک اسپیلتر نیاز است .


اسپیلتر می تواند از اختلالات جانبی مانند نویز بر روی صدای تلفن و قطع و وصلی تلفن و اینترنت جلوگیری کند .

در نظر داشته باشید اگر با وجود اسپیلتر مشکلات عنوان شده برطرف نشد احتمال خراب بودن و یا عدم نصب صحیح اسپیلتر وجود دارد . همچنین در برخی مواقع به واسطه مکالمه تلفنی ممکن است ارتباط اینترنت قطع ده و یا حالت عکس آن اتفاق بیفتد . یعنی شما در هنگامی که با تلفن صحبت می کنید ارتباط اینترنتی وصل شود در این حالت نیز احتمال خرابی و یا عدم استفاده صحیح از اسپیلتر وجود دارد .

اسپیلتر سه پورت به نام های Line ، Modem و Phone دارد .

پورت Line به خط تلفن ، پورت Modem در صورت نیاز به DSL مودم و پورت Phone که به گوشی تلفن یا ورودی سانترال وصل می شود .

در شکل زیر نحوه اتصالات اسپیلتر نشان داده شده است .

در صورتی که در محل بر روی خط رانژه خود در پریزهای دیگر از تلفن و یا دستگاه های مشابه استفاده می فرمایید می توانید به جای استفاده از اسپیلتر از میکرو فیلتر استفاده نمایید . استفاده از اسپیلتر مختص زمانی است که بر روی یک پریز به صورت همزمان از تلفن (یا دستگاه مشابه) و مودم استفاده می شود .

میکرو فیلتر تنها دارای دو پورت Line و Phone می باشد . و دارای پورت Modem  برای وصل شدن به مودم نمی باشد . مانند شکل زیر . بنابراین به هیچ وجه میکروفیلتر را سر راه خطی که به مودم وارد می شود قرار ندهید این کار باعث جلوگیری از ارتباط مودم شما با مرکز مخابراتی شده و در نتیجه سرویس اینترنت شما قطع می گردد .


     راهنمای بررسی مشکلات مرورگرها

دریافت فایل pdf


در زمان هایی که مودم شما کانکت است اما نمی توانید Page باز کنید  ممکن است از تنظیمات مرورگر شما باشد .

تنظیمات مرورگر Internet Explorer

خالی کردن Cashe و History :

مرورگر اینترنت اکسپلورر را باز نموده و مطابق شکل عمل نمایید .

تنظیمات Proxy :


درصورتیکه در کادر موجود در شکل بالا کانکشنی موجود باشد بایستی روی نام کانکشن دبل کلیک کرد تا پنجره بعد ظاهر شود و در غیر اینصورت انتخاب گزینه Lan Setting شما را به مرحله بعد هدایت می کند .


ریست کردن تنظیمات مرورگر Internet Explorer  :


تنظیمات مرورگر Mozilla Firefox

خالی کردن Cashe و History :

مرورگر Mozilla را باز نموده و مطابق شکل عمل نمایید .


 

تنظیمات Proxy :

ریست نمودن مرورگر Mozilla :

از منوی Start وارد برنامه Run شده و یا اینکه کلیدهای لوگوی ویندوز  و R را همزمان فشرده تا Run به اجرا درآید سپس در کادر مربوطه عبارت firefox safe-mode را عینا وارد نمایید .

 

منتظر بمانید تا تنظیمات مرورگر ریست شود .

 

تنظیمات مرورگر Google Chrome :

خالی کردن Cashe و History :

مرورگر Chrome را باز نموده مطابق تصاویر زیر  Show Advanced Settingرا فعال نمایید .

تنظیمات Proxy :

در بخش تنظیمات پیشرفته گزینه  مربوط به تنظیمات پروکسی را بیابید .

درصورتیکه در کادر موجود در شکل بالا کانکشنی موجود باشد بایستی روی نام کانکشن دبل کلیک کرد تا پنجره بعد ظاهر شود و در غیر اینصورت انتخاب گزینه Lan Setting شما را به مرحله بعد هدایت می کند .

ریست نمودن مرورگر Google Chrome :

در بخش تنظیمات پیشرفته گزینه مربوطه را مطابق شکل زیر بیابید

با توجه به تنوع مرورگرها ، درصورتیکه از مرورگر دیگری استفاده می کنید که در این راهنما عنوان نشده است و یا اینکه ورژن مرورگر شما متفاوت از ورژن مرورگرهای این راهنما می باشد جهت راهنمایی بیشتر با بخش پشتیبانی شهاب رایانه تماس حاصل نمایید .نحوه ایجاد

Broadband Connection

در ویندوز 7 و XP

دریافت فایل pdf

ایجاد Broadband Connection در ویندوز XP :

tart/All Programs/Accessories/Communicatins/New Connection Wizard


ایجاد Broadband Connection در ویندوز 7 :

Start/Control Panel/Network and Internet/Network and Sharing Centerراهنمای برطرف کردن اخطار

 Certificate در مرورگرها

دریافت فایل pdf


استفاده از گواهینامه SSL ، در سطوح مختلف امکان پذیر است . در ساده ترین حالت ، یک سازمان برای سایت خودش ، یک گواهی (Certificate) ایجاد می کند و آن را در تنظیمات وب سرور خود قرار می دهد . در پیشرفته ترین حالت ، گواهی خودش را به سازمان های شناخته شده جهانی ارائه می کند و این سازمان ها با استفاده از مکانیزم هایی ، از صحت وجود سازمان درخواست دهنده اطمینان حاصل می کنند و سپس نسبت به تائید و امضاء کردن گواهی متقاضی با گواهی (Certificate) خودشان اقدام می نمایند .

گواهی سازمان های اعتبار دهنده مهم در جهان برای Browser های مختلف از پیش تعریف شده است ، لذا هنگامیکه گواهی یک سایت که منتسب به یکی از این اعتبار دهنده ها می باشد به Browser کامپیوتر می رسد از طریق زنجیره تعریف شده متصل به اعتبار دهنده گواهی ، صحت آن تایید می شود .

از آنجاییکه اغلب شرکتهای اعتبار دهنده به گواهی های SSL ، به دلیل تحریم ، درخواست شرکت های ایرانی را نمی پذیرند ، گواهی های سایت های ایرانی اغلب بدون اینکه توسط اعتبار دهنده ای مجاز شده باشند استفاده می شوند یا اعتبار دهنده آنها هنوز به آن سطخ از معروفیت و جامعیت نرسیده است که تمام Browser ها ، انرا بشناسند . لذا در هنگام باز کردن صفحه چنین سایت هایی با خطای Certificate مواجه خواهید شد . البته لازم به ذکر است که در زمان حمله های اینترنتی ، این خطا می تواند به معنی Man in the  Middle Attack باشد !

در ادامه ، ضمن تاکید بر اینکه گذر کردن از خطای Browser مبنی بر معتبر نبودن Certificate می تواند بسیار خطرناک باشد ، راهکار گذر کردن از این اخطار در مرورگرهای Firefox و  Internet Explorer و Google Chrome ارائه می شود .

معمولا در اینترنت ، جهت داشتن ارتباطی امن برای ارسال و دریافت اطلاعات مهم از پروتکل HTTPS به جای HTTP استفاده می شود . برای مثال در تمامی مراحل انجام عملیات بانکی از طریق اینترنت از این پروتکل استفاده می شود .

برای برقراری ارتباط HTTPS ، ضروری است سایتی که قصد استفاده از این پروتکل را دارد گواهینامه SSL (Certificate) تهیه کرده و آن را بر روی سایت خود نصب نماید . شرکتهای محدودی در جهان ، این گواهینامه را ارائه می دهند .برای جلوگیری از صدور و انتشار گواهینامه های SSL غیر معتبر ، شناسه شرکت های مجاز به صدور گواهینامه در مرورگرهای اینترنت به ثبت رسیده و به صورت دوره ای به روز رسانی می شود .

مرورگرها با استفاه از این شناسه ها می توانند گواهینامه های غیر معتبر را شناسایی نمایند . اگر Certificate استفاده شده در سایتی از شرکتهای معتبر تهیه نشده باشد و یا شناسه مربوط به شرکت صادر کننده گواهینامه در مرورگر به ثبت نرسیده باشد ، در هنگام ورود به ان سایت با پیغام اخطار مبنی بر عدم شناسایی Certifivate توسط مرورگر مواجه می شوید . برای رفع این اخطار می توان Certificate را تایید نمود و وراد سایت شد .

به این نکته توجه داشته باشید که دریافت Certificate از سایتهای نامعتبر به هیچ عنوان به شما توصیه نمی شود !

لذا پیش از قبول و دریافت هر Certificate از درستی آدرس سایت و معتبر بودن آن اطمینان حاصل نمایید .

در صورتیکه سایت مورد نظر نیاز به گواهینامه SSL داشته باشد ، متناسب با مرورگر مورد استفاده شما  صفحه ای مانند تصاویر زیر باز می شود .


مرورگر  Internet Explorer :

مرورگر Firefox Mozilla :


مرورگر Google Chrome :